Yurtdışı Eğitim, Amerika dil okulu, ingiltere dil okulu, malta dil okulu, Yurtdışı eğitim danışmanlığı
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 212 543 58 06

Amerika Üniversite Eğitimi

Amerika Üniversitelerinde Eğitim
  • Bu içeriğe puan verin
4.6

Bize Ulaşın

Amerika’da üniversite eğitimi ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın

Istanbul 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90

Ankara 0 312 999 70 76 / 0 530 032 55 82

amerika-universite-egitimi

Amerika Üniversite Eğitimi

Amerika gelişmişlik düzeyi yüksek bir ülke olduğundan ve İngilizceyi ana dil olarak konuştuğundan dolayı yurtdışı üniversite eğitimlerinde en çok tercih edilen ülkeler arasında bulunmaktadır. Amerika da yurtdışı üniversite eğitimi almak kariyer planlamalarında çok önemli bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra dil öğrenmek de sosyal hayatı çok etkilemektedir.

Amerika Lisans Eğitimi

Amerika lisans eğitimi için çok tercih edilen bir ülkedir. İki tipte üniversite eğitimi için seçenek sunmaktadır. Birincisi iki yıllık fakülteler için üniversite eğitimi, ikincisi de dört yıllık fakülteler için üniversite eğitimidir.

İki yıllık üniversiteler, dört yıllık üniversitelere göre daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi dört yıllık üniversitelere yerleşimin daha zor olmasıdır. Öğrenciler dört yıllık üniversitelere yerleşmekte sıkıntı yaşadığından dolayı da Amerika da üniversite eğitimi almak için iki yıllık bölümlere başvuru yapmaktadır. İki yıllık bölümler genel olarak başvuruların tamamını kabul etmektedir. İki yıllık bölümü tamamlayan öğrenciler, bölümlerini tamamladıktan sonra çok rahat dört yıllık üniversiteye geçiş sağlayabilmektedir.

Öğrencilerin iki yıllık üniversite tercih ediyor olmasının diğer bir sebebiyse iki yıllık eğitimlerin, dört yıllık eğitimlere göre daha maliyetsiz olmasıdır. İki yıllık üniversiteler maliyet olarak daha uygun olduğundan dolayı tercih edilmekte ve iki yıl sonrasında bölüm dört yıllığa uzatılmaktadır. Bu sayede dört yıl ödenecek ücret, iki yıl ödenerek, iki yıllık maliyet kar edilmektedir.

Eğer ki doğrudan dört yıllık bir üniversiteye dâhil olmak istiyorsanız öncelikle TOEFL ve SAT düzeyinde İngilizceye sahip olmak gerekmektedir. Eğer ki yeterli düzeyde İngilizceye sahip değilseniz öncelikle hazırlık programına dâhil olmanız gerekmektedir. Hazırlık programlarında İngilizce seviyenizin yeterli düzeye gelmesi için eğitim verilmektedir.

Amerika Master ve Yüksek Lisans Eğitimi

Amerika da master ve yüksek lisans eğitimin alınması için lisans mezunu olmak gerekmektedir. Eğer ki lisans mezunuysanız yüksek lisans eğitimi için başvuru yapabilirsiniz. Ancak Amerika da Master ve Yüksek lisans alınabilmesi için yeterli düzeyde İngilizce ve belli bir not ortalaması da gerekmektedir. Genel olarak 5 üzerinden not hesaplandığında 4, 10 üzerinden hesaplandığında 8,5 not ortalaması gerekmektedir. İngilizce yeterli düzeyde değilse de İngilizcenin yeterli düzeye getirilmesi için hazırlık eğitimi alınmalıdır. Bu aşamada bazı okulların hazırlık bölümleri bulunurken, bazı okulların bulunmamakta ve öğrencilerin kendi dillerini geliştirmeleri istenmektedir.

Master ve Yüksek Lisans eğitimi genel olarak 2 yıl sürmektedir. Ancak 1 ile 1,5 yıl arasında da sürebilir. Bu okuldan okula değişirken, öğrencinin başarısına göre de değişkenlik göstermektedir.

Amerika Lisans, Yüksek Lisans Programlarına Başvuru Nasıl Yapılır?

Amerika lisans ve yüksek lisans programlarına başvuru yapmak için eğer ki lisans programına başvuru yapacaksanız, başvurunuzu lise son sınıfın başında başlatmalısınız. Ancak iki yıllık bir fakülteye başvuru yapacaksanız, başvurunuz daha kısa sürede değerlendirilmektedir.

Eğer ki İngilizce seviyeniz yeterli değilse daha önceden İngilizce eğitimi alarak, İngilizce seviyenizi yeterli düzeye getirmeniz gerekmektedir.

Amerika lisans ve yüksek lisans eğitimi ortalama üniversitelere göre yıllık 20.000 ile 45.000 USD arasında değişkenlik göstermektedir.

Amerika’da üniversite eğitimi ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın

Istanbul 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90

Ankara 0 312 999 70 76 / 0 530 032 55 82