Yurtdışı Eğitim, Amerika dil okulu, ingiltere dil okulu, malta dil okulu, Yurtdışı eğitim danışmanlığı
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 212 543 58 06

Amerika vizeleri hakkında sıkça sorulan sorular

Amerika Vizeleri hakkında sıkça sorulan sorular

 

1. I-20 formun henüz bana ulaşmadı. Fotokopisi ile vize başvurumu yapabilir miyim?
Orjinal formunuz olmadan vizeniz onaylanamayacaktır. Bu nedenle kural gereği orjinal formunuz olmadan başvurunuzu alamıyoruz. Ayrıca, orjinal dökümanlarınız olmadan sizi Konsolosluk binasına almamız dahi mümkün olmamaktadır.

2. Bir dil okuluna gidiyorum. Hangi dökümanları hazırlamam gerekiyor?
Öğrenci vizesine (F1) başvurmanız gerekmektedir. Öğrenci vizesi başvurusu için gereken belgeler ile ilgili bilgiyi aşağıdaki websayfasında bulabilirsiniz.
http://turkey.usembassy.gov/student_visa_f1.html

3. Eşim için de SEVIS ücreti ödemeli miyim (F2)?
Hayır. Öğrenci vizesi sahiplerinin eşleri ve çocukları SEVIS ücretinden muaftır.

4. Master öğrencisiydim, başka bir üniversitede doktoraya devam edeceğim. Posta yolu ile başvuru yapabilir miyim?
Yalnızca aynı üniversiteye devam ettiğiniz takdirde posta yolu ile başvuru yapabilirsiniz.

5. Posta yolu ile başvuru şartları nelerdir?
14 yaşın altında ve 80 yaşın üstündeki başvuru sahipleri genellikle görüşmeye gelmeden posta yolu ile başvuru yapabilmektedir. Ayrıca, başvuru yaptığınız vize, daha önce (tam geçerlilik süresi ile) almış olduğunuz vize ile aynı tip ise, durumunuz posta yolu ile başvuru yapmaya uygun olabilir. Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki websayfasında bulabilirsiniz:
http://turkey.usembassy.gov/niv_reuse_applicants.html

6. Başvurum belge eksikliği nedeniyle duraklatıldı. Yeniden ücret ödeyerek yeni bir randevu mu almalıyım?
Eğer vize görüşmesi yaptıysanız ve görüşme sonunda konsolos sizden daha fazla belge istediyse YENİ BAŞVURU YAPMAYINIZ. Dosyanız, siz istenilen evrakları posta yoluyla gönderene kadar bekletilecektir. Yeniden ödeme yapmanıza gerek yoktur. Yalnızca sizden istenilen evrakları -görüşme sonunda tarafınıza verilmiş olan formda anlatıldığı şekilde- bize göndermeniz gerekmektedir.

7. Geçerli bir turist vizem var, F1 vizesine başvuracağım. F1 vizem onaylandığı takdirde turist vizem iptal mi olacak?
Hayır. Aynı anda iki farklı tip vizeye sahip olabilirsiniz.

8. Evlendikten sonra soyadım değişti. F1 vizem eski soyadımla verilmişti, vizemi yenilemem gerekiyor mu?
Hayır. Evlilik cüzdanınızla seyahat etmeniz yeterlidir.

9. Hazırlık sınıfı öğrencisiyim; dil okuluna gitmek üzere F1 vizesine başvuracağım. Transkript getirmem gerekiyor mu?
Bir öğrencinin üniversite eğitimi, ülkesine olan en güçlü bağ olarak değerlendirilir. Tam zamanlı öğrencilerin akademik durumunu değerlendirebilmemizin en iyi yolu transkriptlerdir. Eğer hazırlık öğrencisiyseniz lütfen okuldaki notlarınızı gösteren bir belge ya da hocalarınızdan yazı getiriniz.

10. Öğrenci vizem için ne zaman başvurmalıyım?
Öğrencilerin vize başvurularını mümkün olduğunca erken yapmalarını tavsiye ediyoruz. Öğrenciler gereken orjinal dökümanları edinir edinmez vize başvurularını yapabilirler. Ayrıntılı bilgi için lütfen websitemizi ziyaret ediniz:
http://turkey.usembassy.gov/student_visa_f1.html.

• İlk defa gidecek olan öğrenciler: F1 ve M1 vize başvuru sahipleri program başlangıç tarihlerinden en erken 120 gün öncesinde vizelerini alabilirler. Ancak, F1 ya da M1 vizeniz ile program başlangıç tarihinden en fazla 30 gün öncesinde A.B.D.’ye giriş yapabilirsiniz.
• Devam eden öğrenciler: Statüleri ve SEVIS kayıtları güncel olduğu sürece vizelerini diledikleri zaman yenileyebilirler.

11. SEVIS ve SEVP nedir? Bunlarla ilgili ne bilmeliyim?
Öğrenci ve Değişim vizesi programı (Student and Exchange Visitor Program – SEVP) A.B.D. Göçmenlik Bürosu ve Dışişleri Bakanlığı’na yardımcı olması için tasarlanmıştır ve F, M ve J vize sahiplerini daha iyi takip edebilmeyi amaçlamakdatır. Değişim program ve öğrenci vizesi sahiplerinin bilgileri Öğrenci ve Değişim Programı Sistemi’nde (SEVIS) bulunmakdatır. SEVIS, göçmen olmayan öğrenci (M ve F) ve değişim programı (J) vizesi sahipleri ve eşlikçileri (F-2, M-2 , J-2) ile ilgili – internet üzerinde – doğru ve güncel bilgi bulunduran bir sistemdir. SEVIS, okulların ve program sponsorlarının gönderilmesi zorunlu bilgileri ve duyuruları, öğrencinin veya değişim programı ziyaretçisinin A.B.D.’de kalış süresi boyunca, internet üzerinden Göçmenlik Bürosu’na ve Dışişleri Bakanlığı’na iletmesini sağlar. Göçmenlik Bürosu’nun ve Göçmenlik ve Gümrük Departmanı’nın websayfasına girebilmek ve bu sistem ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için SEVIS sekmesini tıklayınız.

Öğrenci vizesine başvuran tüm başvuru sahipleri SEVIS tarafından oluşturulmuş, Göçmenlik Bürosu tarafından onaylı bir eğitim kurumu tarafından verilmiş bir I-20 formuna sahip olmalıdır ve bu formu başvuru sırasında sunmalıdır. A.B.D.’deki okulunuz I-20 formu için gerekli olan size ait bilgileri SEVIS sistemine girmekle yükümlüdür. Konsolosun vize işleminizi yapabilmesi için I-20 formunuzu elektronik SEVIS sistemi üzerinden görebilmesi gerekmektedir. Ücretten muaf olanlar dışında her F1 ya da M1 vize başvuru sahibi SEVIS I-901 ücretini Göçmenlik Bürosu’na her yeni program için ödemelidir. Ücretleri görmek için SEVP Fact Sheet sekmesini tıklayınız. Eş ve çocuk(lar) SEVIS ücretinden muaftır. Ücretin nasıl ödeneceği ile ilgili bilgi için SEVIS-901 Fee sekmesini tıklayınız.

12. Öğrenci vizesine uygunluk
Vize almaya uygun olup olmadığınıza konsolos karar verecektir. Çalışma planınızı, gitmeyi düşündüğünüz okulu ve öğreniminizi tamamladıktan sonraki kariyer planlarınızı konsolos ile konuşabilmelisiniz. Görüşmeye gelirken yanınızda en son öreniminize ait orjinal (kapalı zarfta) transkript getirmelisiniz. Buna ek olarak, öğreniminizin masraflarını karşılayabileceğinize dair banka evrakı sunmanız gerekebilir. Eğer sponsorunuz varsa yanınızda sponsorunuzun gelir kaynağına ait belge bulundurmalısınız. Buna ek olarak, başvuru sahipleri öğrenci vizesi için yeterli kriterlere sahip olduğunu göstermek durumundadır: Buna, eğitimin bitiminden sonra A.B.D.’den ayrılma niyeti olduğu ve öğrenimin masraflarını karşılayacak yeterli kaynak bulunduğunu ispat etmek de dahildir.

13. Kısa süreli bir kurs için öğrenci vizesine ihtiyacım var mı?
A.B.D.’ye öncelikle turizm amaçlı gidiyorsanız ve oradayken eğlence program kapsamında, haftada 18 saatten az dersi olan kısa bir programa katılmayı amaçlıyorsanız bunu turist (B2) vizenizle yapabilirsiniz. Eğer haftalık ders saati 18 saat ve üzeri olan bir programa katılmayı amaçlıyorsanız öğrenci vizesine başvurmanız geremektedir.

14. Vize ücreti ne kadar?
• Göçmen olmayan vize başvuru işlem ücreti – ücretlerin güncel listesini görmek için lütfen tıklayınız: NIV Fees webpage.
• Vize karşılıklılık ücreti: İşlem ücretine ek olarak, vizeniz onaylandığı takdirde ek bir ücret ödemeniz gerekebilir. Vize karşılıklılık ücreti ödemeniz gerekip gerekmediğini ve ücretin ne kadar olduğunu öğrenmek için lütfen tıklayınız: Visa Reciprocity Tables. Eğer ödemeniz gereken bir ücret varsa bu, A.B.D. vatandaşlarının sizin vadandaşı olduğunuz ülkeye girerken ödediği miktarın hemen hemen aynısıdır.

15. Eş ve Çocuklar:
Aile bireylerini de beraberinde götürecek başvuru sahiplerinin temin etmesi gereken belgeler:

• Başvuru sahibinin eşi ya da çocuğu olduğuna dair belge: (örnek: evlilik cüzdanı, nüfus kayıt örneği)
• F1 ve F2 vize başvuru sahiplerinin aynı anda başvuru yapması tercih edilir. Ancak eş ve çocukların daha sonradan başvuru yapmaları gerekiyor ise başvuru yaparken yanlarında F1 vize sahibinin pasaport ve vizesinin kopyasını getirmeleri gerekmektedir.

16. Öğrenci vizem ile A.B.D.’ye ne zaman giriş yapabilirim?
İlk kez A.B.D.’ye giriş yapacak olan tüm öğrenciler, Göçmenlik Bürosu yasaları uyarınca I-20 formu üzerinde yazan program başlangıç tarihinden en fazla 30 gün öncesinde giriş yapabilirler. Seyahat planı yaparken lütfen bu kuralı göz önünde bulundurunuz.

17. A.B.D.’ye giriş – Sınır kapısı
Vize, A.B.D.’ye başka herhangi bir ülke vatandaşının A.B.D. sınır kapısına seyahat ederek giriş izni isteyebilmesi için düzenlenen bir belgedir. Seyahat eden vize sahiplerinin, vizenin A.B.D.’ye girişin garantisi olmadığını bilmesi gerekmektedir. A.B.D.’ye giriş izni verip vermeme kararı Göçmenlik Bürosu’na bağlı gümrük memurlarına aittir. Öğrenci vizesi ile seyahat edenler her girişlerinde yanlarında I-20 formlarını bulundurmak durumundadır. Öğrenciler seyahatlerinden önce A.B.D.ye giriş (Admissions/Entry), A.B.D.’ye gıda, tarım ürünleri getirmek ve getirilmesi yasak/sınırlanmış ürünler ile ilgili, Göçmenlik Bürosu Gümrük ve Sınır Koruma websitesindeki tüm önemli bilgileri gözden geçirmelidir. A.B.D. sınır kapısına vardığınız zaman (uçak, deniz ya da kara yoluyla) US-VISIT giriş çıkış programına kaydınız yapılacaktır. A.B.D.’ye girişiniz onaylandığı takdirde gümrük yetkilisi kalış sürenizi belirleyecek ve I-94 formunuzun üzerine damgalayacaktır. I-94 formu A.B.D.’de kalabileceğiniz süreyi belirttiği için bu formu pasaportunuzda tutmanız çok önemlidir.

18. A.B.D.’de kalış süresinin aşımı – statü dışı kalmak
Herhangi bir seyahatinizde, giriş çıkışınızı belegeleyen I-94 formunuzun üzerinde belirtilen A.B.D.’de kalabileceğiniz sürenin bitiminde ya da öncesinde çıkış yapmanız önemlidir. Öğrenci ya da değişim program vizesine sahipken göçmen statüsüne başarıyla geçmek ile ilgili (maintaining your immigration status) bilgiyi Göçmenlik ve Gümrük Departmanı’nın websitesinden bilgi alabilirsiniz.

Kalış sürenizin aşımı A.B.D.’de statü dışı olduğunuz anlamına gelir, ki bu A.B.D. kanunlarına karşı gelmek olarak kabul edilir. Bu, gelecekte A.B.D.’ye dönüş için yapacağınız vize başvurularında vizeye uygun bulunmamanıza neden olabilir. Daha fazla bilgi için Classes of Aliens Ineligible to Receive Visas sekmesini tıklayınız.

Size Göçmenlik Bürosu tarafından verilen sürenin bir gün dahi aşılması, 222(g) numaralı Göçmenlik kanunu çerçevesinde vizenizi geçersiz kılar. Böyle bir durumda, tercihen vatandaşı olduğunuz ülkeden olmak üzere yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekir.

19. A.B.D.’ye dönüş yapan öğrenciler başvuru için ne getirmeli?
Vize yenilemek için başvuru yapan tüm başvuru sahipleri aşağıdaki belgeleri sunmalıdır:

• Gerekli belgeler listesindeki tüm belgeler,
• Yeni bir I-20 belgesi, ya da mevcut I-20 belgesinin arkasına okuldaki bir yetkili tarafından son 12 ayda yazılmış bir ibare.

20. 5 aydan fazla sure boyunca derslere katılamayan öğrenciler:
A.B.D. içinde ya da dışında derslerden beş ay süreyle uzak kalmış olan öğrencilerin (away from classes) A.B.D.’ye yeniden giriş yapabilmesi için büyük ihtimalle yeni vize alması gerekecektir.

21. F1 öğrenci vizem ile A.B.D.’de ne kadar kalabilirim?
Öğrenci statüsü ile A.B.D.’ye giriş yaptığınız zaman genellikle programınızın süresi boyunca kalış izni alırsınız. Bu, pasaportunuzdaki F1 vizenizin süresi siz A.B.D.’deyken bitmiş olsa dahi, tam zamanlı öğrenci statünüz devam ettiği sürece A.B.D.’de kalabileceğiniz anlamına gelir. Onaylanmış pratik eğitim (practical training) süresi de dahil olmak üzere tüm öğrenimini tamamlamış olan öğrencilere verilen kalış izni aşağıdaki gibidir:

• F1 Öğrenci Vizesi Sahibi: A.B.D.’den çıkış işlemlerini tamamlamak ya da başka bir okula transfer olmak için program bitiş süresinden sonra 60 gün.
• M1 öğrenci vizesi sahibi: A.B.D.’den çıkış işlemlerini tamamlamak için program bitiminden sonra 30 gün (toplam sürenin bir yılı aşmaması şartıyla). 30 gün izin, yalnızca tüm öğrenimini tamamlamış ve bu süre boyunca statüsünü korumuş öğrencilere verilmektedir. M vize sahibi 3 yıla kadar uzatma alabilir.

22. Optional Practical Training
Optional Practical Training almaya hak kazanmış olan öğrencilerin arka sayfasına OPT süresi yazılmış bir I-20 formuna ve USCIS tarafından verilmiş bir çalışma onayına sahip olması gerekmektedir. OPT direk olarak öğrencinin öğrenim gördüğü alanla sınırlı olan kısa süreli bir çalışma iznidir. OPT ile ilgili ayrıntılı bilgi için USCIS Website ve ICE international Students sekmelerini tıklayınız.

23. Devlet okuluna (ortaokul) gidiş
A.B.D.’de devlet okuluna giden F1 vize sahipleri için bazı sınırlamalar vardır. Ayrıntılı bilgi için Foreign Students in Public Schools websitesini ziyaret ediniz.

24. Kalış süremi nasıl uzatabilirim?
I-94 formunun üzerinde yazan kalış süresini aşmak isteyen vize sahiplerinin USCIS’den onay alması gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için USCIS websayfasını (Extend Your Stay) ziyaret ediniz.

25. Statümü nasıl değiştirebilirim?
Bazı göçmen olmayan vize sahipleri A.B.D.’de iken başka bir göçmen olmayan statüye geçmek için USCIS’den onay almak üzere bir form doldurup başvuru yapabilmektedir. USCIS websayfasında (Change My Nonimmigrant Status ) konu ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Önemli Not: Kalış sürenizi uzatmak üzere USCIS’den onay almak için henüz A.B.D.’de iken başvuru yaptığınız zaman yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekmez. Ancak, USCIS başvurunuzun işlemini yaparken A.B.D.’den çıkmanız gerekirse geri dönmek için yurtdışındaki Elçilik ya da Konsolosluklardan yeni bir vize başvurusu yapmalısınız.

26. F1 öğrenci vizemin süresi biterse ne olacak?
Öğrenci statünüz devam ettiği sürece, F1 vizeniz bitmiş olsa dahi, A.B.D.’de kalabilirsiniz. Ancak, statü geçerlilik süresinin otomatik olarak yenilenmediği bir ülkeye seyahat ediyorsanız tekrar giriş yapmak için yeni vize almalısınız.

Lütfen vize başvurunuz için gerekli tüm belgeleri temin ettiğinizden ve vize işleminizin gerçekleşmesi için yeterli süreniz olduğundan emin olunuz.

27. Öğrenimine devam eden bir öğrenci olarak A.B.D. dışına çıktıktan sonra tekrar giriş yaparken SEVIS ücreti (I-901) ödemeli miyim?
Hayır. SEVIS ücreti ile ilgili ayrıntılı bilgi için I-901 FAQ sekmesini tıklayınız.

28. Kanada, Meksika ya da A.B.D. yakınındaki adalardan birine (Küba hariç) seyahat etmek istiyorum. Vizemin süresi bitmiş olsa dahi A.B.D.’ye geri dönüş yapabilir miyim?
Pek çok durumda, evet. Genellikle otuz günden az seyahatler için gittiğiniz Kanada, Meksika ya da A.B.D.’ye yakın adalardan birinden (Küba hariç) A.B.D.’ye dönüş yaparken süresi bitmiş vizenizi kullanabilirsiniz. Bunun için yanınızda geçerli I-20 formunuz ve süresi hala geçerli I-94 formunuz bulunmalıdır. Bu işlemin adı otomatik vize geçerliliği (automatic visa revalidation) olarak bilinir.

Ancak, aşağıdakil maddelerden herhangi biri sizin durumunuza uyuyorsa vize yenileme işleminden yararlanamazsınız.

• Yeni vize başvurusu yaptıysanız ve vizeniz henüz onaylanmadıysa
• Yeni vize başvurusu yaptıysanız ve başvusunuz reddedildiyse
• Statü dışı olduğunuz anlamına geleceği için SEVIS sisteminde statünüzün TERMINATED görünmesi
• A.B.D. dışında 30 günden fazla kaldıysanız.
• Aşağıdaki ülkelerden birinin vatandaşı iseniz:
– Küba
– İran
– Kuzey Kore
– Sudan
– Suriye

29. Hangi adalar bitişik adalar olarak kabul ediliyor?
Bitişik adalar:
• Saint Pierre
• Miquelon
• Dominik Cumhuriyeti
• Haiti
• Bermuda
• Bahama Adaları
• Barbados
• Jamaika
• Windward and Leeward Adaları
• Trinidad
• Martinique
• Karayip Denizi’nde İngiliz, Fransız ya da Hollanda bölgesi olan diğer adalar.

30. Porto Rico ya da Virgin adalarını ziyaret etmek için geçerli vizem olması gerekiyor mu?
Hayır. Yanınızda I-20 formunuz ve süresi devam eden I-94 formunuz olmalı. SEVIS statünüzün TERMINATED olmamasına, statü dışı kalmamış olduğunuza dikkat ediniz.

31. SEVIS sisteminde statümün ‘terminated’ olduğunu nasıl bilebilirim?
Öğrenci danışmanınız SEVIS statünüz ile ilgili bilgi ve seyahatiniz ile ilgili tavsiye verebilir.

32. A.B.D. dışına seyahat etmek istiyorum ama SEVIS sisteminde statüm ‘terminated’ olarak görünüyor. Seyahat edersem A.B.D.’ye dönüş yapabilir miyim?
SEVIS statünüz TERMINATED olarak göründüğü durumda seyahat etmek istiyorsanız okulunuzun danışmanınız ile görüşmelisiniz. Eğer okulunuz bu durumun düzeltilmesi ile ilgili başvuruda bulunduysa danışmanınız I-20 formunuzun üzerine yapılan başvurunun numarasını yazar ve yapacağınız seyahati Öğrenci ve Değişim Programı yetkilisine (SEVP) bildirir.

TERMINATED statüsüne rağmen seyahat ettiğiniz takdirde tekrar A.B.D.’ye giriş izni alabileceğinizin bir garantisi yoktur. Çoğu durumda, eğer giriş yapmanız ile ilgili başka bir engel yoksa ve danışmanınız I-20 formunuza gerekli ibareyi yazdıysa, müfettişler size giriş izni verecektir. Ancak, gümrük yetkilileri A.B.D.’ye girişinizin uygun olup olmadığına karar verirken detaylı inceleme bölümüne alınmanız da olasıdır.

33. Statü değiştirme başvurum (Form I-485) henüz sonuçlanmamışken A.B.D. dışına seyahat edebilir miyim?
Önceden alınmış izniniz yoksa hayır. I-485 başvurunuz henüz işlemdeyken, önce USCIS’den A.B.D.’ye geri dönüş izni almadan ülkeden çıkarsanız başvurunuzu yarım bırakmış olarak kabul edilirsiniz. Bu izin ‘Advance Parole – (Önceden alınan izin)’ olarak geçer. Planınızı zamanında yapmalısınız. Ayrıntılı bilgi için USCIS website sekmesini tıklayınız. Service Centers sekmesinde çeşitli birimlerdeki işlem sürelerini bulabilirsiniz.

Oturum izni için başvurmuş iseniz, bu statü göçmen olmayan F1 öğrenci statüsü kurallarına ters düştüğü için, öğrenci olarak A.B.D.’ye yeniden giriş yapmanıza izin verilmeyebilir.

34. Yeni bir I-20 formu ile A.B.D.’ye giriş yaparak öğrenci statümü yenileyebilir miyim?
Evet. Ancak SEVIS kurallarına gore yeni bir öğrenci olarak değerlendirilirsiniz. I-901 SEVIS ücretini yeniden ödemeniz gerekecek ve eğer varsa, çalışma ya da fazladan eğitim için biriktirmiş olduğunuz zaman sayılmayacaktır.

Yeni bir SEVIS ID numarası ile giriş yaptığınızı gösteren yeni bir I-20 formunuz olmalıdır.

Bildirmek isteriz ki yeni I-20 formunuzla giriş yapıp yapamayacağınızın kararı gümrük memuru tarafından verilecektir. Eğer bir önceki girişinizde statünüz ile ilgili kuralları herhangi bir şekilde ihlal ettiyseniz gümrük memuru yeniden girişinizi uygun bulmayabilir.

35. Programım ya da OPT bittikten sonraki 60 günlük süreçte çıkış yaparsam A.B.D.’ye yeniden girebilir miyim?
Hayır.

36. OPT başvurum henüz sonuçlanmamışken giriş yapabilir miyim?
Evet. İş imkanlarını araştırmak için yeniden giriş yapabilirsiniz.

37. OPT sırasında çıkış yaptıysam yeniden girebilir miyim?
Eğer OPT başvurunuz onaylandıysa ve bir işe girmeden A.B.D.’den çıkış yaptıysanız elinizde bir iş teklifi olmadan yeniden giriş yapamazsınız.

Eğer işiniz varsa, ülke dışına çıkabilir ve işe devam etmek – ya da yazılı iş teklifi yanınızda olmak kaydıyla yeni işe başlamak – için yeniden giriş yapabilirsiniz.

38. A.B.D. dışına seyahat ile ilgili bilmem gereken başka bir şey var mı?
Yukarıdaki sorular F1 statüsü ile yeniden girişin genel kurallarını anlatmaktadır. Ancak, belli durumlarda kurallar değişebildiği için, seyahatinizden önce danışmanınızla, konsolosluklarla ya da hukuki danışmanınızla görüşün. Seyahatiniz ile ilgili planlarınızı ne kadar çabuk anlatırsanız o kadar çabuk bilgi alırsınız ve gerekli belgeleri zamanında temin etmeniz kolaylaşır.

Eğer normalde yaşadığınız ülkeye dönmüyorsanız gideceğiniz ülkenin gerekliliklerini de bilmelisiniz. Bazı ülkeler için vize gerekecektir. Üzerinden aktarmalı seyahat edeceğiniz ülkeler için de transit vize gerekiyor olabilir. Seyahat etmeden önce bunları öğrendiğinizden emin olunuz. Pek çok ülkenin vize bilgisi veren websiteleri bulunmaktadır.