Yurtdışı Eğitim, Amerika dil okulu, ingiltere dil okulu, malta dil okulu, Yurtdışı eğitim danışmanlığı
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 212 543 58 06

Amerika’da Eğitim ve Yaşam

amerika-egitim

AMERİKA

Teknoloji ve ekonomideki gücüyle dünya lideri olan Amerika, eğitim, yaşam ve kariyerinde farklı bir vizyon oluşturmak isteyenler için tercih listelerinde ilk sırayı almaktadır. Eyalet ve şehirlerine göre çok farklı sosyal ve kültürel farklılıklar gösteren Amerika aslında bünyesinde bir çok etnik kültürü ve insan gücünü toplamayı başarmış ülkelerdendir.

AMERİKA’DA EĞİTİM

Dünyada bir çok yabancı öğrenci yüksek öğrenim görmek için ABD – Amerika ´yı seçmektedir. ABD´nin tercih edilmesinin sebebi dünyanın en iyi üniversite sistemine sahip olması, Amerikan üniversitelerinden edinilen diplomaların dünya çapında yaygın olarak tanınmasıdır. Amerikan üniversitelerinin öne çıkan bir özelliği de eğitimde her zaman en yeni teknik ve teknoloji ile kullanmaya gösterdikleri özen ve bu kaynakları öğrencilerinin kullanımına sunmalarıdır. Bu sistem sayesinde öğrenciler en son teknolojiyi kullanarak bilgi alış verişinde bulunmaktadırlar. Eğitim sisteminin yüksek lisans öğrencilerine sunduğu bir başka avantaj ise öğrenim görürken aynı anda araştırma ve eğitmenlik yapabilmesidir.Öğrenci eğitimine maddi katkı sağlayabilmektedir.

Amerikan üniversitelerinde zorunlu derslerin yanı sıra öğrenciye sunulan seçmeli ders seçenekleri sayesinde öğrenciler kendi ilgi alanlarına göre yönelip eğitim alabilirler.

ABD EĞİTİM SİSTEMİ

Amerika´da 12 yıllık ilk ve orta öğrenimini tamamlayan öğrenciler yüksek öğrenimlerine eğitim kurumlarında devam edebilirler.4 yıllık kolejler,Üniversiteler,Mesleğe Yönelik ve Teknik Okullar,Community College ( 2 yıllık derece ya da sertifika programları veren Okullar ) veTeknoloji Enstitüleri.

ABD´ DE EĞİTİM VE YAŞAM MALİYETLERİ

Amerika´da yıllık eğitim masrafı yaklaşık 3.000 ile 35.000 US $ civarındadır.

Konaklama, sağlık sigortası ve yaşam masrafları da katıldığında bu ücretler 10.000 ile 50.000 $ arasında değişmektedir. Özellikle Amerika´ da master eğitimi almak isteyen öğrenciler için yaşam maliyetini yıllık 20,000 $ olarak hesaplamaları doğru olacaktır.

ABD´ DE İŞ YAŞAM VE ÇALIŞMA OLANAKLARI

Amerika da eğitim ve yaşam kadar önemli bir başka husus ise master ya da üniversite eğitimi sırasında Amerika da iş bulabilmektir. Üniversite öğrencileri öğrenimlerine devam ederken haftada 20 saat kampüs içinde çalışma iznine sahiptir. Tatillerde bu süre haftada 40 saate kadar olabilir. Ayrıca en az bir sene akademik eğitimden sonra derece alan ( mezun olan ) öğrenciler 1 yıl çalışma hakkına sahiptir. ( OPT – Practical Training Programme )

  • Para Birimi: Amerikan Doları – USD
  • Konuşulan Diller: Resmi dil İngilizce´dir. İspanyolca da giderek yaygınlaşmaktadır.
  • Türkiye’den uçuş Süresi: 9 saat
  • Saat Farkı: Doğusu ile 7 saat, Batısı ile 9 saat
  • Amerika’da İklim – Sıcaklık: Ülkenin kuzey bölümünde dört mevsim görülür. Kışlar bazı bölgelerde oldukça soğuk geçer. Yazlar ise sıcak ve nemlidir. Güney de ise çöl iklimi hakimdir. Güney bölgesini doğu, merkez ve batı olarak düşünmek gerekir. Batı ve Doğu da kışın bile çok soğuk olmaz, sonbaharın ilk günleri zaman zaman yağmurlu olabilir.
  • Giyim: Kış dönemi ziyaretlerinde mutlaka kalın giysiler bulundurmak gerekir. Ancak yazın rahat ve ince kıyafetler tercih edilmeli. Bazı bölgelerde çöl iklimi görülebildiği için akşam ihtiyaç duyabileceğiniz türden bir şeyler almanızda fayda var.

Amerika’da Türk öğrencileri Önemli Telefonlar:

Türk Konsolosluğu New York :(00-1-212) 949 0159/60/61
Türk Konsolosluğu: (00-1-213) 937 0110
New York JFK Havaalanı: (00-1-718) 244 4444
Los Angeles Havaalanı: (00-1-310) 646 5252
Polis & Ambulans: 911

Türkiye´ye Telefon Nasıl Açılır?
00+90+alan kodu+telefon numarası
Cep telefonları çalışmaktadır.

Banka ve Dükkanların Açık Olduğu Saatler:
Bankalar: 09:00-15:00 Pazartesi-Cuma / bazı şubeler Cumartesi günleri açıktır.
Dükkanlar: 10:00-19:00 Pazartesi-Cumartesi (Shopping Mall´lar haftanın 7 günü açık)
Müzeler: 10:00-17:30 hafta içi bir gün kapalıdır. Şehirden şehir e değişmektedir.

Amerika’da eğitim hakkında sorularınız var ise lütfen bizi arayınız.

Edu Vizyon yurtdışı eğitim : 0 212 543 58 06