amerika-vize-gorusmesiBu doküman, vize başvurunuzu daha kolay ve başarılı bir şekilde yapmanızı sağlayacak bir kılavuzdur.

Başarılı bir Vize Mülakatı için Öneriler

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİN’DE ÖĞRENİM GÖRMEK İÇİN VİZE BAŞVURUSUNDA BULUNMAK zaman alıcı olsa da, beklendiğinden çok daha kolay olacak ve harcanan çabaya değecektir. Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen öğrenci vizelerinin sayısı son bir yıl içinde birçok ülke için ciddi bir oranda artmıştır.

Bir ABD eğitim programına kabul edildikten sonra, ABD’ye giriş yapmanıza ve öğrenim görmenize olanak sağlayan vize başvuru hakkınız doğar ve bunun için gerekli online vize başvurunuzu yapmanız gerekir. Yabancı öğrenci vizesi ya da ziyaretçi değişim vizesi için gereken başvuru süreci kafa karıştırıcı olsa da, her yıl binlerce öğrenci bu vizeyi almaktadır. Geçtiğimiz yıl, 534,298 öğrenciye F-1 vizesi verilmiştir.

Öncelikle okulunuz ya da üniversiteniz size, göçmen olmayan öğrencilerin kaydı için ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (USCIS) tarafından tanınan bir enstitüye kabul edildiğinizi onaylayan bir form gönderir (F-1 vizesi için I-20 ya da J-1 vizesi için DS-2019. Bu formu okuyup imzalamanız gerekmektedir.)

Pasaportunuzdaki isminizin ve yazılışının okula yaptığınız başvuru formu ile okulunuzun size gönderdiği I-20 ya da DS-2019 formundaki isimle birebir aynı olduğundan emin olun.

Sonrasında ise vize mülakatı için randevu yapmanız ve gerekli bazı harçları ödemeniz gerek. Yönetmelik gereği Öğrenci Vizeleri I-20 formundaki tarihten en fazla 120 gün öncesinden verilebilir. Ziyaretçi Değişim Vizeleri ise DS-2019 formundaki tarihten önceki herhangi bir tarihten itibaren verilebilir. Vizeye mümkün olan en erken sürede başvurmanızı öneririz.

Her ABD Büyükelçilik web sitesinde vize mülakat randevusunu nasıl yapmanız gerektiğine ve vize başvurusu ile ilgili diğer bilgilere ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz ülkedeki ABD Büyükelçilik web sitesini şu linkten bulabilirsiniz: http://www.usembassy.gov/.

Ayrıca bu web sitesinden ülkenizdeki ortalama başvuru süresini de öğrenebilirsiniz. Büyükelçiliklerde ya da Konsolosluklarda uluslararası öğrenci vize başvurularına öncelik tanındığı için, eğer eğitim programınız kısa bir süre içinde başlayacak ise vize başvurunuzu yaparken bu durumu açıklamayı unutmayınız.

Ödemeniz gereken $200’lık bir bedel vardır. Bu bedel Amerika Birleşik Devletleri’nde kaldığınız süre boyunca kayıtlarınızın saklandığı bilgisayar sistemi (SEVIS) için alınır. Bu bedeli uluslararası geçerli bir kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. https://www.fmjfee.com/index.jhtml web sitesinden bu bedeli ödeyebilirsiniz. Bedeli ödediğinize dair ödeme dekontunun bir çıktısını almayı unutmayın. SEVIS bedelini vize mülakatınızdan en az 3 gün önce ödemeniz gerekir.

Ayrıca $160’lık bir vize başvuru bedeli de kendi ülkenizdeki ABD Büyükelçiliği’ne ya da Konsolosluğu’na ya da Büyükelçiliğin anlaşmalı olduğu bir bankaya ödenmelidir. Vize başvuru bedelini nasıl ödeyebileceğinize dair bilgiyi ülkenizdeki ABD Büyükelçilik web sitesinde bulabilirsiniz.

Hızlı Göçmenlik

Bu çok dilli DVD ve e-kitabı ABD Öğrenci Vize işlemlerini kolaylaştıracaktır. Bu paket, vize başvuru işlemini adımlara bölerek sizin için daha kolay anlaşılabilir bir hale getirir. Bu paket sayesinde çok daha iyi hazırlanmış olacaksınız!

Öğrenci Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri yeni DS-160 göçmen olmayan vize başvuru formunu kullanıyor ve bu vize için başvurunun online (internet üstünden) yapılması gerekmektedir. Bu online formu doldurma talimatlarına bu siteden ulaşılabilir: http://www.travel.state.gov/visa/forms/forms_4230.html Ülkenizdeki Amerika Birleşik Devletler Büyükelçiliği’ni ya da Konsolosluğu’nu bu linkten bulabilirsiniz: http://www.usembassy.gov. Vizeler bölümüne girin ve Göçmen olmayan vize başvuruları için neler yapılması gerektiğini oradan öğrenin.

DS-160 online formu özenle ve eksiksiz doldurmaya dikkat edin. Yine bu formları doldururken isminizin pasaportunuzdaki isminizle birebir örtüştüğünden emin olun (isim sıralaması ve yazılışı aynı olmalıdır). Sonrasında vize görüşmenize giderken bu formların çıktısını alıp ABD Büyükelçiliği’ne teslim etmeniz gerekmektedir.

Dördüncüsü, kendinizi vize mülakatı için hazırlayın. Eğitiminizin başlama tarihinden çok önce vize başvurusunda bulunmanız büyük önem taşır. Mümkünse ABD’ye seyahat etmeyi düşündüğünüz tarihten üç ay önce vize başvurunuzu yapınız. Bu size Büyükelçilikte oluşabilecek herhangi bir gecikme ya da reddedilme durumunda itiraz etmek için ek zaman kazandıracaktır. Tüm başvuranların isimleri güvenlik kontrolü için iletilmelidir. Bazı ülke vatandaşları için haftalar sürebilecek ek güvenlik taramaları gerekebilir.

İsterseniz ülkenizdeki en yakın ABD Dışişlerine bağlı danışmanlık bürosu ile temasa geçebilir ya da ziyaret edebilirsiniz. Size en yakın olan merkezi öğrenmek için şu linki tıklayın: http://educationusa.state.gov/centers.htm. Bu merkezlerde çalışan personel size vize bedelini nereye yatırabileceğiniz ve vize mülakatınız için nasıl randevu alabileceğiniz hakkında bilgi verebilirler.

Üstünüze ne giydiğiniz önemlidir. Mülakatı resmi bir olay olarak değerlendirin. İş elbisesi uygun olacaktır. Mülakatı yapmak ve karar vermek için sadece bir iki dakikası olan görevli kişiyle fazla konuşacak vaktiniz olmadığından ilk izlenim önemli olacaktır.

Bilgilerinizi hızlı ve eksiksiz bir şekilde sunmak için hazırlıklı olun. Eğer sorulan soruları İngilizce cevaplayamıyor ve vize görevlisi sizin dilinizi konuşmuyor ise bir tercüman talep edebilirsiniz. Öğrenci vizesi için İngilizce konuşmak bir ön koşul değildir. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’ne her yıl binlerce öğrenci İngilizce öğrenmek için gelmektedir.

Vize görevlisi size Amerika Birleşik Devletleri’nde okumak istemenizdeki amacı soracaktır. Dürüst olun, kısa ve net bir şekilde eğitim planlarınızı anlatın. Vize görevlisi, sorduğu sorulara dürüst ve net cevaplar almak ister. Belirsiz cevaplar veren, ezberden konuşan ya da Amerika Birleşik Devletleri çok süper gibi abartılı konuşan kişiler pek başarılı olmazlar.

Belli bir akademik ya da profesyonel hedefiniz olmalıdır. Okumak isteğiniz konuyu neden kendi ülkenizde değil de Amerika Birleşik Devletleri’nde okumanız gerektiğini açıklamanız gerekebilir. Bunun yanında tam olarak ne okuyacağınızı ve ABD’deki eğitiminizin kariyerinize ne türlü bir faydası olacağını açıklamanız da gerekebilir. Bu konularda hazırlıklı olmanız faydalı olacaktır.

ABD’ye İngilizce öğrenmek ve sonrasında diploma almak için gidiyorsanız, tüm eğitim planlarınızı anlatmanız gerekli olabilir. Unutmayın, sadece “Amerika Birleşmiş Devletleri’nde okumak daha iyi” gibi bir cevap yeterli olmayacaktır. Sizin için bu tercihin neden daha iyi olduğunu destekleyen geçerli nedenler sunun. Neden seçtiğiniz okulda okumak istediğinizi açıklamanız ve bu okul ile ilgili ve nerede ikamet edeceğinize dair bilgiler sunabilmeniz gerekecektir.

Eğer Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce öğrendikten sonra kendi ülkenize dönüp üniversite eğitiminize devam edecekseniz, ülkenizde bağlı olduğunuz üniversiteden gerekli belgeleri temin etmeniz gerekir. Bağlı olduğunuz üniversite profesöründen eğitim planlarınızı destekleyen bir yazı almanız faydalı olacaktır. Genç öğrenciler genelde planları hakkında çok emin değillerdir. Fakat vize mülakatı sırasında kararlı görünmek gerekir. Eğer ne yapmak istediğiniz hakkında kararlı değilseniz, vize görevlisi sizin Amerika Birleşik Devletleri’ne eğitimden başka bir nedenle gittiğinizi düşünebilir. Açık bir eğitim planının yanı sıra, katılmak istediğiniz eğitim programı ve nerede ikamet edeceğiniz hakkında detaylı bilgi verin.

Okul notlarınız da fark yaratacaktır. Eğer not ortalamanız düşük ise Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl daha başarılı olacağınızı açıklamanız gerekebilir. Sizi kabul eden ABD okulunun müdürü ya da eğitim görevlisi tarafından hazırlanan ve ABD’deki eğitim programının size uygun olduğunu ve sizin bu alanda başarılı olacağınızı düşündükleri bir mektubun da faydası olacaktır. Not ortalamanızın düşük olmasına sebep olan özel durumlar (birinci derece akrabaların ölümü ya da hastalığı) söz konusuysa, okulunuzdan bu özel durumu açıklayan bir yazı alın.

Finansman

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak ve öğrenim görmek için kanıtlayabileceğiniz yeterli finansal desteğe sahip olmalısınız. Vize başvurularının başarı oranı başvuranın kendi ülkesinde bulunan ailesinden, iş yerinden ya da diğer kurumlardan finansal destek almasıyla artacaktır.

Eğer eğitiminizi aileniz karşılayacaksa, ailenizin gelirini gösteren belgeleri de hazırlamanız gerekecektir. Ebeveynlerinizin çalıştıkları işyeri tarafından verilmiş, ne tür iş yaptıklarını, ne kadar süredir o kurumda çalıştıklarını ve ne kadar kazandıklarını gösteren bir belge getirmeniz gerekecektir.

Vize görevlisine çelişkili ya da mantıklı olmayan bilgiler sunulursa vize vermeyecektir. Eğer aileniz sadece sizin Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmanıza yetecek bir gelir beyan ederse vize görevlisi şüphelenecektir.

Banka hesaplarında bulunan büyük para meblağları finansal destek için geçerli bir kanıt olmayabilir. Banka hesaplarınıza dair bilgi sunarken, bankanızdan mevcut hesabınızın ne kadar süredir aktif olduğunu ve ortalama bakiyenin ne kadar olduğunu gösteren bir yazı isteyiniz. Bu sizin ve ailenizin uzun süreli sabit bir finansal durumunun olduğunu göstereceğinden vize görevlisini ikna edecektir.

“Geri Dönüş Niyeti”

Çoğu öğrenci ve ziyaretçi değişim vizesi kabul edilmektedir. Genelde öğrenci ve ziyaretçi değişim vizesinin kabul edilmeme nedeni ise, başvuran kişinin vize görevlisine ABD’deki eğitiminden sonra ülkesine geri döneceği niyetini kanıtlayamadığı içindir. Bu kurala Bölüm 214.b. denir.

Ülkenize geri dönüş niyetinizi belirlemek için vize görevlisi size ülkenizle olan bağınız ve eğitim planlarınız hakkında bir dizi soru soracaktır. Vize görevlisine Amerika Birleşik Devletleri’nde kalacağınız ilk seneyi ailenizin karşılayacağını ve sonrasında ise kendi kendinizi finanse edecek gerçekçi planlarınızın olduğunu göstermeniz gerekecektir.

Yanınızda I-20 ya da DS-2019 dahil tüm gerekli formları ve yaptığınız SEVIS ödemesinin dekontunu götürmelisiniz. Ayrıca yanınızda eğitiminizi nasıl ödeyeceğinizi gösteren finansal belgeleri ve ülkenize geri döneceğinizi gösterebilecek belgeleri götürmelisiniz. Bu belgeler örneğin yurt dışına seyahat ettiğinizi gösteren eski pasaportunuz, banka ya da gelir bildirimleriniz, doktor belgeleriniz ya da öğrenci kaydınız olabilir.

Eğer olmazsa…

Eğer vize başvurunuz kabul edilmedi ise bu kararı geri döndürebilecek bazı şeyler yapabilirsiniz. Karara itiraz edebilirsiniz. Çoğu zaman, ilk başvuru esnasında olmayan bazı ek belgeler sunmanız gerekebilir. İtirazınızı güçlendirmek için ABD’de bulunan okulunuzun Büyükelçiliğe ya da Konsolosluğa sizin niteliklerinizi belirten ve kararın tekrar incelenmesini talep eden bir faks ya da e-posta göndermesi faydalı olabilir. Gönderilecek fakslar, ilgili konsolosluk görevinde bulunan Göçmen Olmayan Vize Müdürü’ne hitap etmelidir. Gerekli faks ve telefon numaralarını Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde bulabilirsiniz: http://usembassy.state.gov.

Vize görevlisi bazı durumlarda çalıştığınızı ya da ev veya iş sahibi olduğunuzu gösteren ek belgeler talep edebilir. Bu durumda sizden talep edilen belgeleri en kısa süre içinde temin etmelisiniz.

Vize onaylandıktan birkaç gün içinde vizenizi alabilirsiniz.

Vize Almak için Altı İpucu

  • Takım elbise giyin
  • Soruları net ve açık bir şekilde cevaplayın
  • Yanınızda banka hesap özetlerinizi ya da çalışmakta olduğunuzu gösteren bir belge götürün.
  • Eğitim planlarınızın ayrıntılarını sunun
  • Yalan söylemeyin
  • Sakin ve profesyonel olun