Yurtdışı Eğitim, Amerika dil okulu, ingiltere dil okulu, malta dil okulu, Yurtdışı eğitim danışmanlığı
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 212 543 58 06

New York

newyork_dil_okullari

New York Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehridir.Önemli bir uluslararası diplomasi merkezi olan kent, Birleşmiş milletler genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır ve dünyanın kültür başkenti olarak tanımlanır.

Şehir, dünyanın en büyük doğal limanlarından birinin üstüne kurulmuştur. New York borough adı verilen ve her bir bölümün bir county olduğu 5 kısımdan oluşur.

New York, bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur. İngilizce çeşitli aksanlarla konuşulur. İngilizcenin yanı sıra İspanyolca da İngilizce kadar yoğun konuşulmaktadır.

Özgürlük heykeli, Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri şehrin ilgi çekici mekanlarıdır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla, New York dünyanın en çekici merkezidir.

Kenti yılda yaklaşık 40 milyon turist ziyaret eder. Genellikle gidilen yerler Empire State Building, Times Square, Brooklyn Köprüsü, Broadway, Metropolitan Museum of Art, MoMa, Bronx Hayvanat Bahçesi ve Madison Avenue’da bulunan alışveriş merkezleridir. Ayrıca Halloween Parade ve Tribeca Film Festivali turistlerin ve Amerikalıların ilgisini çeken kültür olaylarıdır. Central Park, ABD’nin en çok ziyaret edilen parkıdır. New York’un yemek kültürü çok geniştir. Özellikle bagel ve New York stili pizza en ünlü yiyecekleridir. Orta Doğu yemeklerini bulmak da oldukça kolaydır.

New York’ da Ulaşım

New York’ta çift numaralı sokaklar doğuya, tek numaralı sokaklar ise batıya çıkıyor.

New York’ta şehir içi ulaşım için genellikle metro ve otobüs kullanabilirsiniz. New York metroları ile ünlü bir şehirdir. Neredeyse her yöne metro bulabilmek mümkündür. 24 saat sınırsız hizmet sunan toplu taşıma araçları ile hayatınızda zaman sınırlamaları yapmadan dilediğiniz gibi yaşayablirsiniz.

İklim

New York’u ziyaret etmek için en güzel zaman ilkbahar ve sonbahardır. Yaz aylarında sıcaklık genellikle 25–30 derece arasındadır nadiren de olsa 38 dereceyi gören günlerde olabilir. Yaz aylarında sıcaklık 17 derecenin altına düşmüyor, %60’lara varan nem havayı bunaltıcı yapabilir. Kıs ayları çok soğuk ve karlı geçer. Özellikle Manhattan rüzgârları denen bazen kuzey-güney, bazen de doğu-batı doğrultusunda esen sert rüzgârlar çok etkilidir. Kış aylarında sıcaklık -3 ile 6 derece arasında değişir. Yağmur özellikle bahar aylarında görülür. New York’ta Mayıs ayında en düşük sıcaklık 12, en yüksek sıcaklık ise 22 derecedir.