Yurtdışı Eğitim, Amerika dil okulu, ingiltere dil okulu, malta dil okulu, Yurtdışı eğitim danışmanlığı
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 212 543 58 06

San Diego Eğitim ve Yaşam

SanDiego

San Diego Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San Diego, California eyaletinin ikinci, Amerika’nın 9.büyük kentidir. Amerika’nın farklı kentlerinde yaşayanların bile en büyük hayalleri günün birinde San Diego’ya yerleşmektir. Hava sıcaklığı şehirde ortalam yıllık 10-11 derecedir. Kasım ayında bile 28 dereceyi görmek San Diego’lu ları pek şaşırtmaz.

San Diego denilince ilk akla gelenler şüphesiz deniz, kum, güneş ve eğlencedir. Fakat bilmelisiniz ki bir çok resmi ABD kuruluşu , San Diego’nun en iyi planlanmış şehir olduğu konusunda hem fikirdirler. ( Chicago ‘da San Diego’dan sonra en iyi planlanmış şehir olarak kabul görür ) ABD’nin Miami’den sonra ki en popüler 2.tatil şehri olan San Diego aynı zamanda denizcilik alanında da çok gelişmiştir. ABD’nin ana deniz filosu bu şehirde yer almaktadır. San Diego şehri Bodrum ile aynı zamanda kardeş şehirdir.

San Diego’ya Ne Zaman Gidilir?
San Diego’ya gidilecek en uygun zaman kesinlikle Mayıs – Eylül aylarıdır. Zaten bu aylarda ABD’ye gidecekseniz San Diego’ya gitmemenize kesinlikle şaşarım. Bu aylarda sıcaklık genellikle 25 – 30 derece arasındadır. Subtropikal bir iklime sahip olduğundan mevsimler arası farklar çok azdır. Bunun yanında San Diego’nun gece ile gündüz sıcaklıkları arasında büyük farklar yoktur. Özetle yaz mevsimi San Diego’nun en güzel olduğu dönemdir.

San Diego’da Eğitim
Şehrin en önemli eğitim ve araştırma kurumu University of California’dır. Üniversite, tıp alanında Amerika Birleşik Devletleri’nin Harvard, John’s Hopkins ile beraber en iyi üniversitesi olarak kabul edilmektedir. Tıp alanında ciddi bir potansiyeli olan bölgede UCSD Medical Center bulunmaktadır.

California eyaletinde bulunan dünya’ca ünlü bazı Amerikan üniversiteleri ve sıralamaları

  • California Institute of Technology, Pasadena 3.
  • Stanford University, Stanford 4.
  • University of California—Berkeley,Berkeley 21.
  • University of California—Los Angeles, Los Angeles 24.
  • University of Southern California, Los Angeles 26.
  • University of California—San Diego, La Jolla 35.
  • University of California—Davis, Davis 42.
  • University of California—Santa Barbara, Santa Barbara 42.
  • University of California—Irvine, Irvine 46.
  • Pepperdine University, 58.

San Diego 40.000 hektara yayılmış 340 adet park ve 30 adet şehre açık ortak eğlence ve spor  alanı ile 13 adet halka açık havuza ev sahipliği yapar. Sayısız oyun, su ve eğlence parklarının yanı sıra, Sea World, Lego Land, San Diego Zoo (dünyanın sayılı hayvanat bahçelerinden dir) San Diego’da bulunmaktadır.

San Diego şehir içi ulaşım
San Diego’da şehir içi ulaşımda troleybüs, otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Troleybüs en çok tercih edilen toplu taşıma aracıdır ve şehir içinde birçok bölgeye gitmektedir. Ancak bu olanaklara rağmen San Diego’da mesafeler arası çok uzun olduğu için araç kiralama yöntemine sıkça başvurulmaktadır. ABD’nin doğusunda ki şehirlerin çok büyük olması ve oldukça fazla sayıda araç bulunması, hem bu yönteme zorlamakta hem de fiyatları ucuzlatmaktadır.

San Diego Gezilecek Yerler
San Diego gezilecek yerler bakımından özellikle doğasıyla ön plana çıkmaktadır. Harika plajları, bahçeleri, su parkları ve hayvanat bahçelerinin yanı sıra gemilerin güvertesinde bile yer alan deniz müzeleri ile turistler tarafından oldukça rağbet gören bir şehirdir. Sub tropikal iklimi ve konumu nedeniyle ülke içinden ve Meksika’dan daha çok turist çeken San Diego, yıllardır yaz tatilcilerinin popüler şehirlerinden biri olmuştur.

San Diego Gece Hayatı
San Diego gece hayatı bakımından oldukça aktiftir. Gece hayatı genellikle bar ve kulüplerde yaşanmaktadır. Bu mekanlar ise genellikle Downtown, Gaslamp Quarter ve Pasifik Plajı’nda bulunur. Fiyat olarak da çok uygun olan mekanlarda bir şişe biranın fiyatı ortalama 4-5$’dan satılır.San Diego’da eğlence yerleri ise genellikle gece 2 ve sonrasına kadar açık olsa da saat 2’den sonra alkol satışı yasaktır. San Diego gece hayatı çok eğlenceli olduğu kadar çok dikkatte gerektirmektedir. Paranızı ve değerli eşyalarınızı yanınızda taşımamak bir turist olarak faydalı olacaktır.

San Diego’da Alışveriş
San Diego neredeyse tüm beklentilere hitap edecek alışveriş merkezleri ve butik mağazalarla doludur. Özellikle giyim alışverişlerinde her stile uygun elbiseler bulabileceğiniz mağazalar bulabilirsiniz. En önemli alışveriş merkezleri Downtown’da bulunan “Horton Plaza”, Mission Valley’de bulunan “Fashion Valley” ile “Westfield Mission”, ve La Jolla’da bulunan Westfield UTC’dir. Eğer yerel ürünler ve düşük bütçeli veya farklı tüketim ürünlerinden oluşan bir alışveriş yapmayı düşünüyorsanız en doğru adres Downtown’dur. Burada birçok küçük butik mağaza ve dükkanlar bulunur. Hillcrest’de ise yine birçok benzersiz ürün bulabilirsiniz.

San Diego Dil Okulları

San Diego’da dil eğitimi almayı planlıyorsanız güncel San Diego dil okulu fiyatları sayfasına mutlaka gözatmanızı tavsiye ederim. İlgili sayfaya http://www.eduvizyon.com/san-diego-okullari/ web adresinden ulaşabilir , 0 212 543 58 06 veya 0 535 712 07 90 numaralı telefonlardan daha fazla bilgi alabilirsiniz.