Yurtdışı Eğitim, Amerika dil okulu, ingiltere dil okulu, malta dil okulu, Yurtdışı eğitim danışmanlığı
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 212 543 58 06

Work and Travel Öğrencisi Türk ABD – Meksika Sınırında Kayboldu

Work and Travel programı kapsamında ABD’de bulunan Türk öğrenciden 10 gündür haber alınamıyor.

Work and Travel programı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan 24 yaşındaki Mert Tanrıverdi adlı Türk ögrencinin günübirlik seyahat için Meksika’ya geçtiği ancak ABD’ye geri dönerken vizesinde sorun olduğu öne sürülerek sınırda alıkonulduğu ortaya çıktı. Halk TV’den Can Coşkun’un haberine göre; Tanrıverdi ailesi, çocuklarından 10 gündür haber alamadı.

10 gün önce San Ysidro sınır kapısından günübirlik seyahat amacıyla Meksika’ya geçen Türk ögrencinin, aynı akşam ilerleyen saatlerde sınır kapısına geldiğinde vizesi olmasına rağmen vize problemi gerekçe gösterilerek ABD’ye alınmadığı ortaya çıktı.

Image result for us check point mexico border

San Diego göçmenlik bürosuna başvuran aile, önce yazılı olarak çocuklarının büroda tutulduğuna ilişkin yazılı onay aldıklarını ancak telefonla görüşme talep ettiklerinde “Burada Mert Tanrıverdi adında biri yok” cevabıyla karşılaştıklarını anlattı. Türk Başkonsolosluğu üzerinden de temaslarda bulunmaya çalışan Tanrıverdi ailesi, çocuklarının durumuyla ilgili henüz net bir cevap alamadıklarını ve Mert’in 10 gündür nerede olduğunu bilmediklerini kaydetti. Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi Tanrıverdi’nin Haziran ayından bu yana ABD’de olduğu ve Kasım ayında vize uzatma talebinin onaylandığı ögrenildi.

CHP OLAYI ARAŞTIRMAYA BAŞLADI

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, haberi ögrendikten sonra konuyla yakından ilgilenmeye başladığını ve durumun Büyükelçilik’e aktarıldığını iletti.