Yurtdışı Eğitim, Amerika dil okulu, ingiltere dil okulu, malta dil okulu, Yurtdışı eğitim danışmanlığı
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 212 543 58 06

Yurtdışı çıkış yasağı

ihtiyac-ve-beklentilerinize-uygun-yurtdisi-egitim-programlari

Yurtdışına çıkış işlemleri zorlaştı! – Yurt dışı çıkış yasağı kimlere geldi? Ne kadar sürecek?

 

Yaşanan darbe kalkışması sonrası hemen hemen her konuda değişikliğe gidildi ve sınırlamalar getirildi. Rektörlerden dekanlara kadar birçok kişinin gözlatına alınması ile birlikte yurtdışına çıkış işlemleri için de sınırlama yapıldı. Kamu personelleri için de getirilen yurt dışına çıkış yasağı için bazı istisnalar uygulandığı belirtildi. İstisnai durumlar olması ise yurt dışı çıkış yasağı kimlere geldi sorusuna neden oldu. Yaz aylarında birçok kişinin yurtdışına çıkış yapacağı düşünüldüğü için bu konuda şimdiden büyük önlemler alındı. Bu önlemlerden bazıları Atatürk Havalimanı’nda uygulanmaya başlandı. Yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin uzun kuyruklar oluşturduğu havalimanında gri pasaport ve yeşil pasaport ile KKTC’ye gitmek isteyenlerin çıkış işlemleri yapılmadı. Pasaport kontrolü yapan polisler çıkış yapmak isteyenlerin kimlik bilgilerinde merkeze bildirildiğini uçabilir bilgisi gelenlerin işlemlerinin yapılacağını ifade ettiği söylendi. Yurtdışına çıkış yasağı ne kadar sürecek detayları ile Amerikadaoku.com’da.

YURTDIŞINA ÇIKIŞ İŞLEMLERİ ZORLAŞTI

Darbe olayından ötürü yapılan gözaltılar ve diğer çalışmalar hız kazandı. Yurtdışına çıkış işlemleri de bu kapsamda zorlaştırıldı. Çıkış işlemleri ile ilgili hükümetin yeni bir düzenleme başlattığı açıklandı. İlk olarak kamu personeline yurtdışına çıkış yasağı getirildi ve memurların yıllık izinlerinin iptal edildiği belirtildi. Bunun yanı sıra yeşil pasaporta sahip olan kamu çalışanları için ise istisnalar uygulanacağı duyuruldu. Bu pasaporta sahip olan kişilerin yurtdışına çıkış işlemleri için öncelikle çalıştığı kurumdan kuruma bağlı olduğunu belirten belge alması gerekiyor. Yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların ise SGK bildiriminde bulunması gerektiği ifade edildi. Ayrıca YÖK’ten konu ile ilgili “YÖK tüm üniversitelere (devlet/vakıf) bir yazı göndererek yurt dışında akademik çalışmalar gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan görevlendirilmelerin (rektörler dahil) ikinci bir talimata kadar durdurulmasını, yurt dışında bu kapsamda çalışma yapan akademisyenlerin durumlarının ivedilikle incelenerek yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede geri çağrılmasını istedi.” denildi.

YURT DIŞI ÇIKIŞ YASAĞI KİMLERE GELDİ?

 

Yurtdışına çıkış yasağı birçok kişiyi etkiledi. Yurtdışına çıkış yasağı, tüm kamu çalışanlarını kapsıyor. Bunlar arasında rektörler, dekanlar ve diğer akademisyenler de yer alıyor. Fakat yeşil pasaport kullanan kamu personeli çalıştığı kurumdan belge aldığı takdirde yurtdışına çıkış işlemleri yapabiliyor. Vatandaşları da kapsayan yasaklar da SGK’dan belge alma zorunluluğu getirildi. YÖK açıklamasında “İkinci bir yazımıza kadar 2547 sayılı Kanun’un 39. maddesinin son fıkrası* hariç olmak üzere rektörler de dâhil anılan Kanun maddesi uyarınca yurt dışına öğretim elemanı görevlendirilmemesi, bu madde kapsamında veya uluslararası anlaşmalar gereği halen yurt dışında görevli bulunan öğretim elemanlarının durumlarının bilimsel olarak değerlendirilerek yurt dışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede yurda dönüşlerinin sağlanması hususunda gereğini önemle rica ederiz. (*2547 sayılı Kanun’un 39. maddesinin son fıkrası: Yurt dışında yer alan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne YÖK tarafından önerilip MEB onayıyla yapılan görevlendirmelerdir. Bu görevlendirmeler dolayısıyla YÖK ve sonrasında MEB’in onayından geçmektedir.)” ifadelerine yer verdi.

YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI NE KADAR SÜRECEK?

Yurtdışına çıkış yasağı ne kadar sürecek sorularına ise yapılan açıklamalar sonrasında yanıt aranmaya başlandı. Yurtdışına çıkış yasağının ne kadar süreceğine dair henüz yetkililerden kesin bir açıklama gelmedi. Fakat yasakların operasyonlar tamamlanana kadar süreceği tahmin ediliyor.