Yurtdışı Eğitim, Amerika dil okulu, ingiltere dil okulu, malta dil okulu, Yurtdışı eğitim danışmanlığı
Edu Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı 0 212 543 58 06

Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışı Yüksek Lisans Ücretleri
  • Bu içeriği oylayın
4.4

Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında yüksek lisans fiyatları, Yurtdışında yüksek lisans bursu, Yurtdışında yüksek lisans devlet bursu,Yurtdışı yüksek lisans meb, Yurtdışı yüksek lisans ösym, Yurtdışında ücretsiz yüksek lisans, Yurtdışında yüksek lisans maliyeti hakkında detaylı bilgilere Istanbul 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90 Ankara 0 312 999 70 76 / 0 530 032 55 82 telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

Sending
User Review
3.5 (2 votes)

yurtdisinda-yuksek-lisans

Yurtdışında Yüksek Lisans

Ülkemizde yurtdışında eğitim almanın popülerliği çok yüksektir. Popülerliğinin yüksek olması kadar avantajları da fazladır. Bunun için de yurtdışı eğitimleri önemsenmektedir. Yurtdışında alınan eğitimler bireyin hem sosyal hayatına, hem kişisel gelişimine, hem de iş hayatına olumlu olarak yansımaktadır. Bunun için yurtdışı eğitimleri önemsenerek, yurtdışı eğitimi alınma fırsatı ve imkânı bulunuyorsa bu imkân kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Özellikle yurtdışında yüksek lisans eğitimi bireyin kariyerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Bunun için de yurtdışı eğitimleri önemsenerek yüksek lisans eğitimi yurtdışında alınabiliyorsa, yurtdışında alınmalıdır. Yurtdışında yüksek lisans yapmakla ilgili olarak merak edilen birçok soru bulunmaktadır. İşte, yurtdışında yüksek lisansla ilgili olarak merak edilen sorular ve yanıtları;

Hangi Ülkeler Yüksek Lisans Eğitimi Almak İçin Tercih Edilebilir?

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi için ülke seçimi yapılmasında okun kalitesinin yanı sıra ülkenin gelişmişlik düzeyi ve ülkedeki eğitimin gelişmişlik düzeyi de çok etkili olmaktadır. Bunun için de gelişmişlik düzeyinin çok yüksek olmasından kaynaklı olarak ABD yüksek lisans eğitimi için en çok tercih edilen ülke olmayı başarmaktadır. Amerika’dan sonra en çok tercih edilen ülkeler İngiltere ve Kanada’dır. Kanada’nın çok fazla tercih ediliyor olması gelişmişlikle ilgiliyken, İngiltere’nin çok tercih ediliyor olması dil gelişimi ile ilgilidir. Öğrenciler özellikle İngilizce gelişimi için İngiltere’yi daha uygun görmektedir.

Tüm bu ülkeleri takiben Çin, Rusya, Avustralya ve Yeni Zelanda gelmektedir. Çin özellikle mühendislik üzerine yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilirken, Rusya ve Yeni Zelanda’nın çok tercih edilir olmasının sebebi yüksek lisans eğitimlerinin diğer ülkelere nazaran daha uygun olmasıdır. Avustralya’nın tercih sebebi olmasındaki etkense yüksek lisans eğitiminin kısa süreli olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer ülkelerde yüksek lisans eğitimi 2 – 4 yıl arasında sürerken, Avustralya da yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürmektedir.

Yüksek Lisans İçin Ülke Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yüksek lisans için ülke seçimi yaparken özellikle ülkenin koşulları, iklimi, hava şartları ve en önemlisi hayat pahalılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü öğrencilerin en büyük hatası yalnızca okul ücretini gözeterek tercih yapmalarıdır. Bazı okulların ücreti çok düşük olabilir ancak bulunduğu ülkenin hayatı çok pahalı olabilir. Bunun için ülkelerin ekonomik durumlarına önem verilerek ülke tercihi yapılmalıdır.

Yüksek Lisans İçin Okul Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yurtdışında yüksek lisans için okul seçimi yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken yüksek lisans eğitimi verecek olan öğretim görevlilerinin nitelikleridir. Hangi okuldan mezun oldukları, kaç yıldır çalıştıkları gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Sizin yüksek lisansı eğitimi alacağınız bölüm her neyse ( mühendislik, bankacılık, işletme…), bu bölümün departmanı incelenmelidir. Bu bölümde görevli öğretim üyesi sayısı, öğretim üyelerinin nitelikleri ve öğrenci sayısı dikkat edilecek unsurlar arasında yerini almaktadır.

Yüksek lisans alacağınız okulun hem yurtdışında tanınmış olması, hem de YÖK tarafından tanınıyor olması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye eğitimlerine denk olduğunu bilmelisiniz. Çünkü bunu bilmeden eğitim almanız ve o ülkede alınan yüksek lisans eğitim diplomasının, Türkiye’ye denk olmaması halinde, diplomanızı kullanamazsınız. Bunun için gideceğiniz okulun Türkiye ile denk olması da önem taşımaktadır.

Yüksek lisans alacağınız okulu bitirmek için tez hazırlamanız gerekip, gerekmediği de önem taşımaktadır. Eğer ki kariyer hedefleriniz de akademisyen olmak yer almıyorsa yalnızca iş sektöründe daha başarılı olmak ve kariyer yapmak için yüksek lisans eğitimi alıyorsanız, hazırladığınız tezin de size bir faydası bulunmayacaktır. Bu sebepten ötürü bitirme tezi şartı koşmayan okul tercih etmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Okulun teknolojik olarak ne kadar ileri düzeyde olduğu da tercih sebebi olması için gerekli şartlar arasında bulunmaktadır. Eğer ki tercih ettiğiniz okul araştırma yapmak için yeterli alt yapıya sahip değilse siz de hedeflerinize ulaşamamış olacaksınız. Bunun için okul tercihi yaparken okul kütüphanesini ve araştırma olanaklarını iyice araştırmalısınız.